DOLAR
19,0307
EURO
20,4996
ALTIN
1.186,92
BIST
4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Zonguldak
Hafif Yağmurlu
10°C
Zonguldak
10°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Az Bulutlu
12°C
Cuma Az Bulutlu
13°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Az Bulutlu
17°C

EREN ENERJİ HAKKINDAKİ İDDİALARA BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ.

EREN ENERJİ HAKKINDAKİ İDDİALARA BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ.
27.01.2023 20:58
0
A+
A-

 

T.C.

ZONGULDAK VALİLİĞİ

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

 

 

 

Sayı: 59                                                                                                        Tarih: 27/01/2023

 

BASIN BÜLTENİ

 

Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden;

İlimiz, Kilimli İlçesi, Çatalağzı Beldesinde bulunan ve Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından faaliyeti sürdürülen liman işletmesinde mevzuatlara aykırı şekilde Kardemir’e kömür götürüldüğü ve Kardemir’den ise söz konusu limana cüruf niteliğindeki atık malzemenin taşındığına dair 26/01/2023 tarihinde İlimiz yerel basınında haberler yer almıştır.

Söz konusu yerel basın haberlerine istinaden Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş.ne ait liman işletmesinde İl Müdürlüğümüz tarafından 26/01/2023 ve 27/01/2023 tarihlerinde 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde inceleme ve denetim gerçekleştirilmiştir.

Tarafımızca yapılan denetimde Eren Limanına, Kardemir Karabük Demir Çelik San. Tic. A.Ş.’den yüksek fırın cürufunun geldiği; bu cüruf malzemelerin Kardemir tarafından satış yoluyla Eren Holding bünyesinde yer alan Medcem Global Pazarlama San. Ve Tic. A.Ş. ünvanlı firma tarafından alınarak Eren Limanından yurt dışına ihracatı gerçekleştirildiği hususları tespit edilmiştir.

Ayrıca Kardemir’den gelen söz konusu cüruf malzemeler ile ilgili yerel basın haberinde yer aldığı gibi İlimizde herhangi bir şekilde atık depolanması faaliyetinin olmadığı, Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılan ihracatla ilgili liman hizmeti verildiği tespit edilmiştir.

Bahsi geçen yüksek fırın cürufu Kardemir Karabük Demir Çelik San. Tic. A.Ş. adına düzenlenmiş olan ve 24/02/2024 tarihine kadar geçerli olan kapasite raporunda yan ürün olarak yer almaktadır. Bununla birlikte bu malzemenin çimento sektöründe kullanılmasının uygun olduğuna ve atık mevzuatı hükümlerine göre yönetilmesine gerek olmadığına dair Bakanlığımız, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünün 18/09/2019 tarih ve E.213175 sayılı yazısı bulunmaktadır.

Bu bağlamda yerel basın haberinde atık olarak bahsedilen cüruf malzeme 2872 Sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan Atık Yönetimi Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuatlarda belirtilen hususlar çerçevesinde atık olarak değerlendirilmemektedir.

Yukarıda belirtilen söz konusu faaliyetin yürütüldüğü Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş.ne ait liman tesisinin de bulunduğu işletme ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından düzenlenmiş ve 21/01/2025 yılına kadar geçerli “Çevre İzin ve Lisans Belgesi” bulunmaktadır.

Ayrıca İlimizde bulunan ve Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen liman tesisine Karabük İlinde faaliyet gösteren Kardemir işletmesi tarafından ithal edilen kömürler gelmektedir. İthal edilmek istenen bu kömürler ile ilgili olarak ithalat uygunluk işlemleri İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir.

Bu işlemler sırasında ithal edilmek istenen kömürlerden İl Müdürlüğümüz teknik personelleri gözetiminde numune alma işlemi gerçekleştirilmekte ve analiz için Bakanlığımız tarafından yeterlik verilmiş laboratuvarlara gönderilmektedir. Analiz sonuçlarının mevzuatlarda belirtilen hususlara uygun çıkması durumunda ithal kömürlerle ilgili uygunluk yazısı İl Müdürlüğümüzce düzenlenmektedir. Söz konusu ithalatların tamamlanmasıyla ilgili diğer işlemler Zonguldak Gümrük Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Ayrıca Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş.nin termik santral faaliyetinden çıkan yatak altı külü olarak tabir edilen malzemelerinde firma tarafından liman işletmesi vasıtasıyla yine çimento sektöründe kullanılmak üzere yurt dışına ihracatı gerçekleştirilmektedir. Söz konusu malzemeler işletmeye ait kamyonlarla santral ünitelerinden limana taşınmakta ve satışı yapılmaktadır.

Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’in kendi işletmelerinden proseslerde çıkan bazı atık malzemenin depolama faaliyetinin yapıldığı bölgede Cemaltepe Mevkiinde bulunan düzenli depolama tesisi de bulunmaktadır. Söz konusu tesis ile ilgili olarak 25/09/2023 tarihine kadar geçerli “Çevre İzin ve Lisans Belgesi” bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu sahaya İlimiz dışından herhangi bir şekilde atık malzeme getirilmemesi konusunda İlimiz Mahalli Çevre Kurulu kararı bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.