DOLAR
19,1750
EURO
20,7916
ALTIN
1.214,64
BIST
4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Zonguldak
Çok Bulutlu
17°C
Zonguldak
17°C
Çok Bulutlu
Pazar Çok Bulutlu
16°C
Pazartesi Çok Bulutlu
16°C
Salı Hafif Yağmurlu
12°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
8°C

EYÜP

67 AYDIN HABER

  ZONGULDAK’I DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARAN : CEVAT RIFAT ATİLHAN

  04.07.2022 13:36 | Son Güncellenme: 04.07.2022 14:11
  0
  A+
  A-
  M.Kemal Atatürk’ün
  Türk tarih Tezini eğitim müfredatıdan kaldıran zihniyet, Zonguldak’ı Düşman işgalinden kurtaran Yüzbaşı Cevat Rıfat Atilhan komutanımızı da meydanlardan kaldırmışlar. Kurtuluş törenlerinde ismi bile zikredilmiyor.
  ZONGULDAK’I DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARAN : CEVAT RIFAT ATİLHAN
  Türk-İslam siyasi, askeri ve düşünce tarihinin kritik isimlerinden biri olan Cevat Rıfat Atilhan; 1892 yılında İstanbul Vefa’da dünyaya gelir. Babası Rıfat Paşa Şam mutasarrıfı, dedesi Bosna Hersek beyidir. Çocukluğunun ilk yıllarından sonra Şam’dan İstanbul’a gelerek ilkokulu Fatih İptidaisinde; orta öğrenimini Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamlar ve baba mesleğini tercih ederek ilk olarak Arnavutluk harekâtına iştirak eder. Sırasıyla I. ve II. Balkan harpleri, Edirne Muhasarası; buradaki iki yıllık esaretinden sonra Cihan Harbi’ne iltica ederek Filistin ve Sina cephelerinde aktif görev alır. Göstermiş olduğu şecaat nedeniyle Ordu Zat İşleri Müdürlüğüyle taltif edilir.
  Harb-i Umumi sırasında ordunun içine sızmış Yahudi casuslarını deşifre etmiş ve daha o zaman gelecekte alacağı inisiyatif, rikkat ve askeri sezgi kabiliyetini aşikar etmiştir. Harpteki yenilginin ardından Mersinli Cemal Paşa ile birlikte Konya’ya gelir ve Milli Cephenin kuruluşuna öncülük eder. Halife Sultan Vahdeddin’in davetlisi olarak İstanbul’da kendisiyle yapmış olduğu görüşmenin ardından Ferit Paşa hükümetinin kararıyla tevkif edilir ve idama mahkûm edilir.
  Yine aynı süreçte Mersinli Cemal Paşa’nın Ferit Paşa kabinesini devirerek Harbiye Nazırı olmasıyla idamına iki saat kala beraat eder ve Harbiye Nazırı yaveri olur. Mustafa Kemal’in Samsun çıkarmasına Sadıkzade Aslan beyin gemisiyle katılır ve Zonguldak, Bartın ve havalisi cephelerine kumandan olarak tayin edilir. Bulunduğu bölgede 12 bin kişilik devşirme ordusuyla Fransızlara karşı üstün bir askeri ve organizasyon başarısı gösterir. Kurtuluş Harbi’nin zaferle neticelenmesinin ardından askerlikten istifa eder ve artık cephede düşmana karşı kullandığı silahı kılıç olmaktan çıkarıp kalemini harekete geçirir.
  Ortadoğu’nun Hitleri diye yaftalandı
  Her alanda gösterdiği mücadele azmini cihad ruhuyla bütünleştiren Cevat Rıfat, bundan sonra kendisini Siyonizm ile mücadeleye adamıştır diyebiliriz. Yazmış olduğu 74 eser ve binlerce makalenin alt metni hep aynı tehlikeye işaret eder ve elbette bu kuru kuruya bir düşmanlıktan ibaret değildir. Gerek Trablusgarp Harbi’ndeki yenilgide, gerekse 31 Mart olaylarının finanse edilmesinde ve hatta Sultan II. Abdülhamid’in tahttan düşürülmesi ile Osmanlı’nın yıkılışının her aşamasında Yahudilerin aktif faaliyetlerine vakıf olmasının büyük payı vardır.
  Tarihçi Celil Bozkurt; Atilhan’ı konu alan bir eserinde kendisiyle ilgili özel bir bilgiyi: “1916’da Yahudiler tarafından kurulan ve Filistin Cephesi’nde İngilizlere istihbarat sağlayan Nili adlı casusluk teşkilatını deşifre etmiştir. Ama Filistin Osmanlı’dan koparılmıştır. Hatta İngilizler, Nili teşkilatı olmasaydı biz o cephede savaşı kazamazdık demişlerdir. ‘Araplar, Osmanlı’yı arkadan vurdu ve savaşı kaybettik’ diye ezberlenmiş bir cümle var. Bu, kısmen doğru; ama asıl sebep Yahudi teşkilatının etkisidir” şeklinde paylaşıyor. Bu durum Siyonistlerin dikkatini çeker ve yerli/yabancı basında kopartılan yaygara ile “Ortadoğu’nun Hitler’i” ilan edilir.
  İslam Demokrat Partisi’ni kurdu
  O dönem dünyayı kasıp kavuran komünizm akımıyla ancak İslami düşünce temelinde mücadele edilebileceğini düşünen Atilhan; İslamcı ideologların başında gelir diyebiliriz. Milli Mücadele yıllarında aktif destek vermesine rağmen sonradan Kemalist rejimin milli değer sisteminden kopuk olduğunu ve seçkin bir zümre oluşturduğunu düşünerek milliyetçi-muhafazakâr bir çizgide İslam Demokrat Parti’sini kurar. Kendisinin başlatmış olduğu siyasi akım Necmettin Erbakan’ın 1970 ‘te kurmuş olduğu Milli Nizam Partisi’nin siyasi felsefesi “Milli görüş hareketi” ile devam etmiş hatta kuruluş bildirgesinde Cevat Rıfat’tan mülhem “Masonlar ve komünistler bu partiye giremez” ibaresi yer almıştır.
  1942 yılında dönemin hükümetine dair darbe hazırlığı yaptırdığı iddiasıyla ve Malatya’da bir Yahudiye yönelik kurusıkı bir silahın patlamasının ardından tutuklanır. Ardından 11 ay hapis cezasına çarptırılır. Mareşal Fevzi Çakmak’ın girişimiyle beraat eder. 1964’te Mogadişu’da toplanan İslam Devletleri Kongresi’ne davet edilir ve hatta İcra Komitesi Başkanlığı’na seçilir.
  Nitekim 1953 yılındaki Ahmet Emin Yalman suikastı sonrasında “irticai faaliyet” yaftalaması ile milliyetçi/muhafazakar kesim üzerinde yoğun bir baskı ve iftira süreci başlar. Dönemin Malatya Cezaevi’nde hapsedilmeyen İslamcı düşünür, yazar ve aydın kalmazken; Cevat Rıfat düşünce suçlusu olarak yeniden hüküm giyer.
  Madalyalı bir komutan
  İstiklal Savaşı madalyalı bir asker, aktif bir siyasetçi ve aynı zamanda Türk düşünce tarihinin en fazla üretim yapmış olan kalemlerinden biri olarak Atilhan kıymeti çok fazla anlaşılamamıştır. Bugün aynı minvalde mücadele vermiş Necip Fazıl, Osman Yüksel Serdengeçti ve Hasan Nail Canat kadar bilinmemesi o dönemdeki eser neşriyatının çok yaygın olmaması ile birlikte Yahudi lobilerinin kendisini hedefe koymasıyla yakından ilgilidir. Fakat günümüzde o açık hızla kapanırken; kendisi memleketin üstünde oturduğu sağ tandanslı milliyetçi/muhafazakâr ana arterinin kilometre taşı olarak yaşamaya devam ediyor.
  Eserlerinden bazıları şöyle: Ey Türk! Düşmanını Tanı!, İslam’ı Saran Tehlike ve Siyonizim, İğneli Fıçı-Tarih Boyunca Yahudi Mezalimi, Masonluk Nedir? Tarihte ve Günümüzde Masonluk, Bütün Açıklığıyla İnönü Savaşları ve Gerçek Kahramanlar , Menemen Hadisesinin İç Yüzü, Sultan Abdulhamid Han Ve İttihat-ı Terakkicilerin Cinayetleri, Yahudiler Dünyayı Nasıl İstila Ediyorlar?, Medeniyetin Batışı, Siyonizm ve Protokolleri, Tarih Boyunca İslam Hakimiyeti ve Uğradığı Suikastlar, Gizli Devlet ve Fesat Programı, İslam ve Ben-i İsrail, Dünya İstilacıları, Çağ Açan Hükümdar Fatih, 31 Mart Faciası, Musa Dağı, Suzi Liberman’ın Hatıra Defteri, Filistin Cephesinde Yahudi Casusları, Farmasonluk Nedir?, Sina Cephesinde Yahudi Casusları, Dünya İhtilalcileri İsrail, İstiklal Harbi’nde Sarıklı Kahramanlar..
  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Giriş yap

  Kayıt ol

  Şifre sıfırla

  Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.