DOLAR
19,1750
EURO
20,7916
ALTIN
1.214,64
BIST
4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Zonguldak
Çok Bulutlu
17°C
Zonguldak
17°C
Çok Bulutlu
Pazar Çok Bulutlu
16°C
Pazartesi Çok Bulutlu
16°C
Salı Hafif Yağmurlu
12°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
8°C

MÜSİAD OCAK AYI SAMEKS VERİLERİ AÇIKLANDI.

MÜSİAD OCAK AYI SAMEKS VERİLERİ AÇIKLANDI.

MÜSİAD OCAK AYI SAMEKS VERİLERİ AÇIKLANDI

MÜSİAD Genel Merkezi Ekonomik Araştırmalar Birimi tarafından hazırlanan Satın Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Ocak ayı verileri açıklandı.

Açıklama şu şekilde;

2023 yılı Ocak ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,9 puan artarak 54,3 değerine yükselmiştir.

Bu dönemde önceki aya göre 0,5 puan artış kaydeden Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi 54,3 puanla artış eğilimini sürdürürken, önceki aya göre 2,6 puan artarak 55,2 seviyesine yükselen Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi de Bileşik Endeks’te gözlenen artışta belirleyici rol oynamıştır.

Hizmet sektörü genelinde girdi alımları Ocak ayında da güçlü seyrini sürdürürken, buna bağlı olarak iş hacmindeki artış ivme kazanmıştır. Sanayi sektöründeki olumlu görünümde ise yani siparişlerin önceki aya kıyasla hızlı bir şekilde artış kaydetmesinin etkileri gözlenmiştir.

Bu gelişmeler neticesinde önceki aya göre 0,9 puan artarak 54,3 seviyesinde gerçekleşen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, geçtiğimiz yıla ilişkin pozitif görünümünü Ocak ayında da sürdürmüş ve ekonomik aktivitedeki canlılığın yeni yılda da devam ettiğine işaret etmiştir.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, 2023 yılı Ocak ayında, bir önceki aya göre 2,6 puan artarak 55,2 seviyesine yükselmiştir. Bu dönemde yeni siparişlerin önceki aya göre 6,6 puan birden artarak 55,6 puan seviyesine yükselmesi, endeksteki ivme artışının başat faktörü olmuştur. Yeni siparişlerdeki artışa bağlı olarak girdi alımları alt endeksi önceki aya kıyasla 2,2 puan artış kaydetmiş ve 67,2 puanlık seviyesiyle pozitif görünümünü sürdürmüştür. Önceki aya göre 1,4 puan azalmasına karşın 52,2 seviyesinde gerçekleşen üretim alt endeksi de sanayi sektörü genelindeki olumlu görünümü teyit etmiştir. Bu dönemde önceki aya göre 5,1 puan artış kaydetmesine karşın 47,3 seviyesinde kalan nihai mal stoku alt endeksi, negatif bir görünüm sunmuştur. 2,5 puanlık artışla 52,4 seviyesine yükselerek yeniden referans değer üzerinde gerçekleşen tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise firmaların mal ve hizmet tedarik süreçlerinde iyileşme yaşandığına işaret etmiştir. İstihdam alt endeksi ise, önceki aya göre 1,4 puan hız kaybetmiş olmasına karşın, 52,3 puanlık seviyesiyle sektörde emek talebinin arttığını göstermektedir. Böylece 55,2 puanla Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi 50 referans değeri üzerindeki seyrini üst üste 18’inci ayına taşımıştır.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi, 2023 yılı Ocak ayında önceki aya göre 0,5 puan artarak 54,3 seviyesine yükselmiştir. Bu dönemde iş hacmi alt endeksi önceki aya göre 2,7 puan artış kaydederek 53,5 puan seviyesine yükselmiş ve olumlu görünümünü sürdürmüştür. Hizmet sektörü genelinde satın alımlar artışını sürdürmüş ve ilgili alt endeks önceki aya göre 0,4 puan azalmış olmasına karşın 65,7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde önceki aya göre 4,8 puan azalan nihai mal stoku alt endeksi 48,9 puanla olumsuz bir görünüm arz ederken, 0,7 puan artarak 51,1 seviyesine ulaşan tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise artış eğilimi göstermiştir. Geçtiğimiz ay referans değer altına gerileyen hizmet sektörü istihdam alt endeksi, 2,8 puanlık artışla 51,7 seviyesine yükselmiş ve sektör genelinde istihdam artışına işaret etmiştir. Söz konusu gelişmeler neticesinde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi 54,3 seviyesine yükselmiş ve olumlu görünümünü Ocak ayında da sürdürmüştür.

YORUM: 2022 yılı genelinde artış eğilimi gösteren SAMEKS Bileşik Endeksi, 2023 yılının ilk dönemine de pozitif sinyallerle giriş yapmıştır. Hem hizmet hem de sanayi sektöründe kaydedilen artışlar, Ocak ayında ekonomik aktivitenin canlı bir görüntü sunduğunu göstermektedir. Sanayi sektöründe yeni siparişlerin hızlı bir şekilde artış kaydetmesi, imalata yönelik hareketliliğin önümüzdeki dönemde de süreceğine işaret ederken; hizmet sektöründe ise geçtiğimiz yıl genelinde durağan bir seyir izleyen iş hacminde yaşanan canlanma dikkat çekmektedir. Bu gelişmeler neticesinde reel sektördeki genişleme Ocak ayında da devam etmiştir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.